Не символ і не ідол. Просто з душею

На тлі подій, які розбурхали ігрову індустрію, як то пропозиція ЕА придбати Take Two чи близькість виходу GTA 4, непомітним залишився один ювілей. Рівно 10 років тому Джейсон Андерсен (Jason Anderson), Леонард Боярський (Leonard Boyarsky) та Тім Кейн (Tim Cain) створили студію, яка відома кожному прихильнику рольових ігор. Зі святом, Troika Games!

Troika вміла робити неординарні ігри. Її шлях на девелоперському небосхилі був коротким, проте яскравим. Від першого і до останнього свого проекту Troika намагалася зберегти властивий тільки їй стиль. Її лебединою піснею стала Vampire: The Masquerade – Bloodlines, одна з останніх справжніх хардкорних РПГ. Дещо символічно, що з закриттям студії відійшла епоха.

Troika вміла робити неординарні ігри. Інша справа, не всі вони були гідно оцінені. Динаміка продаж свідчить: Arcanum, дебютний проект компанії, з його 234 000 тиражем став найуспішнішим в її історії. Ні The Temple of Elemental Evil (128 000), ні Bloodlines (72 000) не змогли наблизитися до пілотного проекту Troika. Спостерігалася обернена відповідність якості до прибутку.

Troika вміла робити неординарні ігри. Але ніколи не турбувалася власне про геймера. Bloodlines на момент виходу мав кілька критичних багів, в їх числі і такі, що не давали пройти гру до кінця. ToEE хвастався тонами помилок. Arcanum також потребував «патчотерапії». Геймер мав самотужки пробиратися крізь те, що розробники недопрацювали чи не додумали, в сподіванні «докопатися» до істинної гри в її початковій задумці. А вже там було чим зайнятися. Як підтвердження цього – неофіційні патчі від фанів, які й досі розробляються для Bloodlines. Сама ж Troika в свій час як могла, латала найкритичніші дірки, та це їй, врешті-решт, не допомогло.

Troika весь час свого існування відчувала підтримку фанів. Принаймні, так сказав Боярський. Але більшість її задумок або ж оцінили пізніше, або ж канули в Лету.

Troika Games – це одночасно приклад того, як треба і як не треба робити ігри. Наочний урок того, що просто ідеї недостатньо, вона має бути ще й дружелюбно оформлена і подана. Хоча б у вигляді, придатному для споживання. Без тормозів і споглядання шпалер робочого стола.

Troika Games – не символ і не ідол ігрової ери. Але вона одна з тих компанії, які вкладали душу в свої проекти. А це, погодьтеся, дорого коштує. Принаймні, заслужили спогаду у цій невеличкій статті.

З ювілеєм, Troika. Ми пам’ятаємо про тебе.

П.С. Нещодавно помер Gary Gygax. Поза всіма іншими достоїнствами і здобутками цієї людини, він ще й допомагав Troika в розробці ToEE. Земля йому пухом…

Приємного читання і гри,

Денис -hellsmith- Коваль